Facebook Twitter Instagram
    • About
    • Subscribe
    • Contact
    • Report Library
    • Manager Login
    Facebook Twitter LinkedIn RSS
    HedgeNordic
    • Home
    • Allocator Angle
    • Report Library
    • Nordic Hedge Award
      • Nominations 2021 Nordic Hedge Award
      • Rookie of the Year
      • Jury Board
      • Historic Winners
      • Statistics
    • Nordic Hedge Index
    • Webinars & Podcasts
    HedgeNordic

    Sector Zen: Norska upptäcksresande i den Japanska aktievärlden

    Pirkko JuntunenBy Pirkko Juntunen14/04/2013No Comments
    Facebook Twitter LinkedIn Email

    London (HedgeFonder.nu) – Norrmännen har genom tiderna varit kända för sina expeditioner till okända eller mindre utforskade delar av världen. De har världskända upptäcksresande som Roald Amundsen, Thor Heyerdahl och nu även investeringsteamet på Sector Asset Managements Zen-fond.

    Zen-fondens fokus är Japan och är kanske inte världskänd – än. Det kan tyckas att liknelsen med uttäcksresande haltar då Japan är ett av världens mest utvecklade länder, men Trond Hermansen (bild), portföljförvaltare på Zen, anser att Japan, trots sin position i världsekonomin, ligger under radarn för de flesta och att många aktier därför är underanalyserade.

    Japan är en enorm marknad med nästan 3600 listade företag men Hermansen menar att både köp och säljsidan av marknaden analyserar inte marknaden tillräckligt. Vilket är till fördel för Zen-fonden.

    ”Det är en väldigt tudelad marknad. Det finns de stora globala spelarna som enbart fokuserar på de stora globala aktierna. Det här ger upphov till en spridning av möjligheter inom long-short-aktiestrategierna. Speciellt för sådana som oss, som fokuserar på small- och midcap-aktier,” säger Hermansen.

    Målsättningen för Zen är att skapa attraktiv avkastning genom att utnyttja ineffektiviteten på marknaden genom sin värdebaserade strategi, speciellt inom försummade områden. ”Vi utnyttjar felprissättningar där vi anser att aktierna är för billiga och detta fungerar i Japan och har gjort en längre tid”, förklarar han.

    Hermansen menar också att även om intresset för Japan har vaknat igen så kommer detta inte påverka Zen negativt. ”Vi startade 2006 och har hittills haft en avkastning på över 79%. Under samma tidsperiod tappade Topix 40%. Det här bevisar att det går precis lika bra, eller t.o.m. bättre att sitta i Oslo, som i Tokyo eller andra städer, och förvalta Japanska aktier”, konstaterar han.

    Hermansen anser att det som gör Zen framgångsrikt är långsiktigheten och erfarenheten. Själv har han över 18 års erfarenhet av att förvalta Japanska och Asiatiska aktier. Innan Sektor, var Hermansen investeringschef för Asiatiska aktier på Storebrand Kapitalförvaltning. Han har ett trackrecord med överavkasting i 8 år av 10 på Japanska long-only produkter.

    Hermansen arbetar tillsammans med Lars Solberg, som är analytiker för Zen-fonden. Bara för att det har gått bra är inte den japanska marknaden lätt, menar Hermansen. Att intresset för Japan återigen börjar komma är till stor del på grund av att den politiska situationen för första gången på 8 år ser mer stabil ut och att den Japanska centralbankschefen byttes ut, vilket redan resulterat i en mer aggressiv penningspolitik.

    Hermansen menar att det finns positiva signaler nu men att utgångsläget varit så lågt att det kommer att ta tid innan allt kommer ikapp.

    ”Det är fortfarande mycket som är billigt, eftersom 55% av listade företag handlar under bokfört värde,” påpekar han.
    Han menar också att det är en lång process innan investerare allokerar betydande pengar till Japan då de flesta är och har varit underviktade i Japan en längre tid. Det tar dessutom tid skapa nya fonder och ännu mer tid innan dessa fonder attraherar investerare, säger Hermansen.

    Konkurrensen kanske hårdnar men den typen av investeringar som Sektors Zen fokuserar på ligger inte som prioritet hos många. ”Vi som är kvar och har varit i Japan en längre tid, och som är long-short non-UCITS fonder är relativt få”, påpekar han.

    Zens kundbas är Norska pensionsfonder, family offices och fonder från flera länder i Europa och Asien. Man ser även intresse från USA och drömkunderna vore fler pensionsfonder samt fond-i-fond allokerare.

    När hedgefonder kommer på tal är det oundvikligt att även avgifter kommer på tal. Sektor tar det som har varit industripraxis länge 2 plus 20 för sitt arbete. Hermansen menar att med en så pass liten niche-produkt som Zen och med så pass bra avkastning som man levererat ifrågasätts avgifterna sällan, samtidigt säger han att kunder ska generellt vara vakna på vad de betalar för.

    De senaste 5 åren, sen den globala finanskrisen 2008, har Zen levererat 14,9% per år efter alla kostnader, jämfört med Japan-index som gått ner -1,8% per år under samma tid.

    ”Krisen gjorde det svårt för alla fonder men det finns fortfarande de som är villiga att investera och ser möjligheterna även i de svåra tiderna”, menar Hermansen.

    Zen-fonden har just nu 60 miljoner USD i kapital och kan ta upp mot 200 miljoner USD utan att få kapacitetsproblem. Zens deep value-strategi med fokus på small och en del mid-cap aktier kan dra nytta av de ändringar som sker på den Japanska marknaden.

    Han ser bland annat att optimismen börjat återvända sakta. Hermansen anser att de fundamentala utsikterna för Japan ser bättre ut än på länge. ”Omorganisering inom näringslivet är också en katalysator som möjliggör utvinning av värde”, förklarar Hermansen.

    Sedan 2006 har fler än 100 företag avnoterats från börsen och de flesta är moderbolagen köpt upp dotterbolag. ”Det här är en av de viktigaste trenderna i Japan och det finns incitament till att göra detta, så trenden kommer att fortsätta i och med att det fortfarande finns för många bolag på börsen”, säger Hermansen.

    Hermansen förklarar att omstruktureringarna är ett resultat av stramare krav på rapportering och att skattetrycket också gör det svårare för företag att fortsätta på egen hand och därmed fortsätter uppköpen.

    Sedan start finns det 16 företag som blivit uppköpta bland Zens långa (innehavda) positioner, med en snittpremie på 30%. För tillfället har Zen 29 långa positioner i listade dotterbolag till större moderbolag, vilket är ungefär hälften av fondens långa investeringar.

    I den korta boken finns aktier som anses för dyra eller där det finns risk för nedgång för att resultaten är finansiellt sårbara. Zen har Nikkei 225 säljoptioner och implementerade en hedgingstrategi i augusti 2010 för att man ville skydda sig mot ’tail-risk’ och extrema händelser på marknaden, vilket också ger mer taktisk flexibilitet. Utöver säljoptionerna har Zen även 10 individuella korta positioner.

    Det återstår att se om Hermansen och Solberg blir världskända med sin deep value-strategi men hittills verkar de i alla fall ha upptäckt något på den Japanska marknaden som många inte brytt sig om att undersöka eller ta vara på värdet i.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email
    Previous ArticleIntervju med fond i hedgefondförvaltaren Merrant
    Next Article Råvaror: Dystert för sockerpriset – Hedgefonder negativa
    Pirkko Juntunen

    Pirkko Juntunen startade sin karriär för 15 år sen då hon började som journalist på Institutional Investors nyhetsbrevsavdelning, med fokus på institutionell kapitalförvaltning. Efter mer än två år rekryterades hon av Financial News för att öka deras internationella nyhetsbevakning om kapitalförvaltning. Hon var även del av det team som startade eFinancialNews.com, en daglig web-baserad tidning som nu ägs av Dow Jones. I july 2004 började Pirkko som produkt-specialist på Fidelity, en amerikansk kapitalförvaltare där hon hade ett nära samarbete med fondsförvaltare som ansvarade för pan-Europeiska, globala och tillväxtmarknadsfokuserade aktiefonder. Sedan 2006 har Pirkko arbetat som filansare, med specialisering på institutionella investerare och med fokus på både traditionella portföljer och hedgefonder. Förutom journalistik arbetar Pirkko även med kommunikation och events inom pensions- och kapitalförvaltningsinduststrin. Pirkko läste internationell journalistik på City University i London och har en examen från Uppsala Universitet. Hon har dubbla medborgarskap i Sverige och Finland och är baserad i London. Sedan April 2012 frilansar Pirkko som journalist på HedgeFonder.nu.

    Related Posts

    CTAs Starting Summer on a High Note

    Nordic Quant Funds Win Awards

    A Light-Footed Shipping-Only Strategy

    Add A Comment

    Leave A Reply Cancel Reply

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

    Most read today:
    • Mortgage Funds – Alternative Fixed Income, or Just the New T...
    • Lower no Longer: Cash & Carry in the Emissions Markets
    • Adding Leverage to a Fund Does Not Always Increase Risk
    • Investing in Commodities as an Inflation Hedge?
    • Real Assets: AP4’s True “Alternative”
    • Nordic Hedge Award – Main
    • In-Depth: Inflation Protection

    Ukraine, Supply-Chain Shortages and Soaring Prices – Accelerators of Sustainable Development

    18/05/2022

    New Theme: Real Income Destruction

    17/05/2022

    Blockification

    16/05/2022

    The Inflation Puzzle

    12/05/2022
    Promotion:
    Video: Manager Interviews
    https://www.youtube.com/watch?v=tni7dQvQrmo

    Subscribe to our newsletter

    HedgeNordic: Your Single Access Point to the Nordic Hedge Fund Industry!

    Check your inbox now to confirm your subscription.

    Most read articles this week:
    • Real Assets: AP4’s True “Alternative”
    • Special Report: Private Markets
    • European Real Estate in the New Economic Climate
    • PFA Hires PM from Hedge Fund Space
    • ESG Implementation in Mandatum’s Private Debt Program
    • Month in Review – May 2022
    • Recent
    • NHX
    • In Depth

    Procrastinated Risk is Knocking on the Door

    23/06/2022

    PFA Hires PM from Hedge Fund Space

    22/06/2022

    Month in Review – May 2022

    22/06/2022

    Real Assets: AP4’s True “Alternative”

    20/06/2022

    Month in Review – May 2022

    22/06/2022

    Month in Review – April 2022

    12/05/2022

    Follow Your Favourite Hedge Fund

    11/05/2022

    Month in Review – March 2022

    13/04/2022

    Ukraine, Supply-Chain Shortages and Soaring Prices – Accelerators of Sustainable Development

    18/05/2022

    New Theme: Real Income Destruction

    17/05/2022

    Blockification

    16/05/2022

    The Inflation Puzzle

    12/05/2022
    Newsletter Subscription:
    Most Recent Posts:

    Procrastinated Risk is Knocking on the Door

    23/06/2022

    PFA Hires PM from Hedge Fund Space

    22/06/2022

    Month in Review – May 2022

    22/06/2022

    Real Assets: AP4’s True “Alternative”

    20/06/2022

    European Real Estate in the New Economic Climate

    20/06/2022
    Publisher

    Nordic Business Media AB
    Corporate No.: 556838-6170
    BOX 7285
    SE-103 89 Stockholm, Sweden

    VAT No.: SE-556838617001
    Tel.:+46 (0) 8 5333 8688
    Mob.: +46 (0) 7 06566688
    Email: info@hedgenordic.com

    STAY INFORMED

    HedgeNordic: Your Single Access Point to the Nordic Hedge Fund Industry!

    Subscribe to our newsletter:

    Check your inbox now to confirm your subscription.

    RSS Hedge Fund Job Digest
    • Fund Quant Developer 24/06/2022
    • Corporate Accountant 24/06/2022
    • Institutional Sales – Assistant Vice President 24/06/2022
    • Quality Controls Analyst 24/06/2022
    • Counterparty Credit Risk VP 24/06/2022
    • Assistant Trust Officer 24/06/2022
    • Assistant Vice President – Residential Mortgage Analytics 24/06/2022
    • Senior Lead Analyst 24/06/2022

    Copyright © 2022 Nordic Business Media AB

    © 2022 Nordic Business Media AB
    • About
    • Cookie Policy
    • Privacy Policy

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    We are using cookies to give you the best experience on our website.

    HedgeNordic
    Powered by  GDPR Cookie Compliance
    Privacy Overview

    This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

    Strictly Necessary Cookies

    Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

    If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.