Eva Gottfridsdotter-Nilsson ny ordförande i Fondbolagens förenings styrelse

Fondbolagens förening – Eva Gottfridsdotter-Nilsson, vd för Länsförsäkringar Fondförvaltning, har valts till ny ordförande i Fondbolagens förenings styrelse. Det beslutades vid den ordinarie föreningsstämman den 24 maj, då också fyra nya ledamöter valdes in i styrelsen.

En av Fondbolagens förenings högst prioriterade frågor handlar om att arbeta för ökad kunskap hos spararna.

”Information, utbildning och transparens är tre nyckelord för föreningens arbete. Vi är övertygade om att den enda vägen till en framgångsrik fondbransch går genom nöjda sparare. Exempel på hur vi arbetar med detta är föreningens gemensamma sajt och app Fondkollen med tips, fakta och praktiska verktyg om fondsparande privat och till premiepensionen. Via projekten Gilla Di Ekonomi och Ung Privatekonomi deltar vi aktivt i kunskapshöjande aktiviteter”, säger föreningens nya ordförande Eva Gottfridsdotter-Nilsson.

Fondbolagens förenings styrelse
Ordförande:
Eva Gottfridsdotter-Nilsson, Länsförsäkringar Fondförvaltning

Vice ordförande:
Peter Branner, SEB Fonder

Övriga ordinarie ledamöter:
Katja Bergvist, Handelsbanken Fonder
Sasja Beslik, Nordea Fonder
Helena Hillström, Didner & Gerge Fonder nyval
Liza Jonson, SPP Fonder nyval
Marianne Nilsson, Swedbank Robur nyval
Per Wennberg, Skagen Fonder
Johan Wigh, East Capital Asset Management nyval

Bild: (C) freedigitalphotos.net

Share.

About Author

This article was written, or published, by a member of the HedgeNordic editorial team.

Comments are closed.